• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 16:00
  • Telefon505-567-234
  • E-mailkontakt@adresstrony.pl

Dr Abby mówi, że kobiety łakną jedzenia inaczej niż mężczyźni

Czytelniczka Sally K. zadała mi ostatnio to interesujące pytanie: Czy istnieją różnice między płciami w odniesieniu do zachcianek żywieniowych?

TAK Sally... Istnieją istotne różnice dotyczące naszych biologicznych potrzeb, które powodują różne zachcianki.

Estrogen powoduje zachcianki na kombinacje tłuszcz/cukry, aby stworzyć nasze piękne piersi, biodra i uda, które pomagają nam w czasie ciąży. Testosteron wywołuje zachcianki na kombinacje tłuszczowo-białkowe, aby zbudować silne mięśnie na "polowanie".

Czyż nie jest prawdą, że kobiety pragną słodyczy, a mężczyźni steków?

Widzisz, to nie nasza wina; to wina hormonów!

Dodatkowo, kobiety mają niższy poziom serotoniny, substancji chemicznej w mózgu, która reguluje spokój, dobre samopoczucie i depresję. Prekursory serotoniny znajdują się w węglowodanach.

Czy znasz kobiety, które w stresie objadają się kotletami schabowymi? Nigdy! Zawsze są to węglowodany!

Zalewanie organizmu substancjami produkującymi serotoninę uspokaja nas, mimo że nie rozwiązuje naszych problemów. Zachcianki wydają się psychologiczne, ponieważ są biologiczne.

Zauważyłaś kiedyś, że niektóre kobiety w okresie przedmiesiączkowym zrobią wszystko, aby dostać w swoje ręce węglowodany? To dlatego, że poziom serotoniny spada podczas PMS.

Zrozumienie biologicznych potrzeb pomaga nam współpracować z naszym ciałem, a nie działać przeciwko niemu.

Walka z naturalnymi instynktami może skazać nas na porażkę. Mądrzejszym rozwiązaniem jest programowanie posiłków, które uwielbiamy, przy jednoczesnym pilnowaniu tygodniowego bilansu kalorycznego oraz zbilansowanego odżywiania.

Oczywiście nie wszystkie tłuszcze, węglowodany i białka są sobie równe.

Na przykład, węglowodany złożone zawierają błonnik, który utrzymuje poziom cukru we krwi na stabilnym poziomie i zapobiega zachciankom na znacznie dłuższy czas niż cukry proste. Jednak zjedzenie jabłka, kiedy naprawdę masz ochotę na szarlotkę, może oznaczać dodanie kalorii, kiedy w końcu zjesz to ciasto!

Praca z naszymi zachciankami ma sens zarówno z biologicznego, jak i psychologicznego punktu widzenia. Potraktuj to jako pozwolenie na oddanie się temu, na co naprawdę masz ochotę, ponieważ prędzej czy później i tak cię to dopadnie! Planowanie pomaga odpowiednio zarządzać kaloriami.

Bożena Nowak

Lekarz pediatra, potwierdza, korzystny wpływ wyciskanych soków na odporność dzieci i młodzieży. Warszawa.