• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 16:00
  • Telefon505-567-234
  • E-mailkontakt@adresstrony.pl

Wyciskane soki stosowane w medycynie cz I.

Zdrowe, lecznicze oski Lecznicze właściwości soków znane są i wykorzystywane już od setek lat. W wielu chorobach je stosowano. Mamy także liczne prace naukowe, które traktują na temat soków oraz ich stosowania w medycynie. Dzisiaj mamy już dostęp do wielu różnych owoców również tych egzotycznych, z których można pozyskiwać wyjątkowy sok. Dzięki wyciskarkom oraz sokowirówkom jesteśmy w stanie wyciskać nawet 100% więcej soku niż przy innych metodach. Jeśli jednak chcemy mieć ogólne przeświadczenie o właściwości danego soku warto zobaczyć jego skład i sprawdzić jak będzie mógł działać leczniczo.

Soki wyciskane z owoców cytrusowych. W owocach cytrusowych znajdzie się spora ilość kwasu i dlatego ich picie nie będzie należało do przyjemnych. Jednak właściwości lecznicze takich soków są doskonale znane. Cytryny dostarczają nam oczywiście w bardzo dużych ilościach cenną witaminę C. Dawniej wyciskany z cytryn sok stosowany był na różne schorzenia o charakterze żylnym. Soku z cytryn używa się również jako leczniczy napój jak i też jako okład. Szklana soku z grejpfruta będzie dostarczać dzienną dawkę witaminy C do organizmu. Jednak jest to owoc, który będzie także doskonale pomagał w odchudzaniu. Dzięki temu, że znajduje się tam masa pozytywnych składników odżywczych i około 800 różnych szczepów bakterii, dlatego powszechnie wykorzystuje się go w okresie jesiennym jako sok, który chroni przed przeziębieniem. Mandarynki czy morele pochodzą z różnych części świata, ale mają doskonałe właściwości odżywcze.

Do dnia dzisiejszego. Chińczycy uważają, że soki z tych owoców to gwarancja długowieczności i doskonałej kondycji. Owoce bliskie nam – naturalne właściwości soków z gruszek czy jabłek W gruszkach znajdują się komórki kamienne i dlatego wiele osób traktuje je jako owoce ciężkostrawne. Oczywiście są one twarde i dla niektórych osób, które mają wrażliwe jelita rzeczywiście mogą być szkodliwe. Jednak świeżo wyciskany sok będzie gwarantował między innymi szybkie gojenie ran. Dzięki świeżemu soku z gruszek będzie można radzić sobie z gorączką. Z jabłek przygotowujemy różne przeciery, konfitury czy dżemy. Sok z jabłek daje możliwość utrzymania dobrego poziomu acetylocholiny, dzięki czemu nasz mózg będzie lepiej pracował. Jest udowodnione, że sok z jabłek opóźnia starczą demencje.

Bożena Nowak

Lekarz pediatra, potwierdza, korzystny wpływ wyciskanych soków na odporność dzieci i młodzieży. Warszawa.